Paliwo za 10 zł? Spokojnie, ceny znowu rosną, ale eksperci mówią o ósemce z przodu

O 2 grosze mniej w porównaniu do wyników ostatniego notowania płaci się natomiast za tę samą ilość benzyny 95-oktanowej, oferowanej w sprzedaży detalicznej po 6,54 zł. O symboliczny grosz, choć można było spodziewać się dużo większej podwyżki, wzrosła zaś średnia ogólnopolska cena LPG. Należy również zauważyć, że ta analiza jest dziś nieco bardziej złożona niż kiedyś. Jeszcze kilka lat temu dość łatwo było zrozumieć, jak będą się zachowywać ceny.

Od początku 2020 roku w USA zamknięto łącznie 5 rafinerii. Poskutkowało to spadkiem mocy przerobowych o 1,1 mln baryłek dziennie. Możliwości USA spadły z 19,0 do 17,9 mln baryłek ropy dziennie. EIA wskazuje, że zapotrzebowanie w gospodarce USA w tym roku jest o 3,6 mln baryłek ropy większe. Brakujące dostawy zastępuje się importem, a to podbija ceny. Należy pamiętać, że gdy mówimy o tym jak wysoka jest cena baryłki ropy, to musimy brać pod uwagę to, jaką ropę wykorzystuje się w danym kraju.

  • Warto zerknąć na możliwości USA w zakresie produkcji ropy.
  • Niektórzy podkreślają, że są one niemal “gwarantowane”.
  • Ich zdaniem taki scenariusz może się zrealizować, jeśli amerykańskie i europejskie sankcje zmuszą Rosję do wprowadzenia odwetowego cięcia wydobycia tego surowca o 5 milionów baryłek dziennie.
  • We wtorek baryłka ropy Brent na giełdzie w Londynie jest wyceniana po ok. 118 dol.
  • Kwoty utrzymają będą na poziomie podobnym jak w poprzednim tygodniu.

To prognoza bardzo podobna do tej opublikowanej przez Energy Information Administration . Z kolei UBS i Goldman Sachs są zupełnie innego zdania. Według nich cen baryłki ropy Brent ma wzrosnąć i to aż do 130 USD. Ekonomiści z tych zespołów wskazują na problemy ze zwiększaniem produkcji. Na spadek cen gazu ziemnego mógł również wpłynąć spadek popytu na ten surowiec.

Po przeczytaniu tego artykułu będziesz świadomy wszystkich zmian w tym ekscytującym sektorze. Omówimy nasze oczekiwania cenowe dla ropy naftowej na 2021 rok i kolejne lata. Omówimy również marki ropy naftowej Brent i WTI, gdy dogłębnie omówimy historię tego surowca i przyjrzymy się prognozom cen ropy. Kolejną przyczyną może być wzrost eksportu oleju napędowego do Ukrainy, który według danych Eurostatu od stycznia do września br.

W międzyczasie Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozy wzrostu w 2023 r. I zarazem ostrzegł przed ryzykiem światowej recesji. W związku z tym Amerykański Departament Energii rewiduje swoje prognozy w kwestii produkcji i popytu ropy oraz paliw w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Średnia cena oleju napędowego po raz pierwszy w historii notowań e-petrol.pl przekroczyła poziom 8 zł za litr. Drożeje benzyna, ale dynamika podwyżek w przypadku tego paliwa jest dużo słabsza.

DABE NBP: Szczyt inflacji przesuwa się na 2022 lub 2023 r.

Jak dodali analitycy, “jeżeli dojdzie do zaostrzenia sankcji wobec Rosji, w tym kar wymierzonych w eksport energii, oczekujemy ograniczenia produkcji rosyjskiej ropy nawet do ok. 4 mln baryłek dziennie”. W ocenie ekspertów UBS może to potencjalnie wpłynąć na wzrost cen ropy i wywindować ją do poziomu powyżej 150 dolarów za baryłkę, co spowoduje dalsze załamanie popytu. Kolejnym czynnikiem wpływającym na ceny ropy naftowej są obawy o spowolnienie globalnej gospodarki. Obecne i oczekiwane osłabienie wzrostu obniża popyt na surowce. Szczególny wpływ na światowy rynek ropy naftowej mają obawy o skalę spowolnienia w Chinach, w szczególności w kontekście prowadzonej przez ten kraj polityki „zero COVID” oraz trudności w sektorze deweloperskim. Państwo Środka jest bowiem największym importerem ropy naftowej na świecie, a według najnowszych prognoz Międzynarodowej Agencji Energetycznej , w br.

przewidywana cena ropy

To pole naftowe Royal Dutch Shell było kiedyś jednym z najbardziej produktywnych pól naftowych w Wielkiej Brytanii, ale większość platform zostało wycofanych z eksploatacji. Cena ropy naftowej jest ważnym wskaźnikiem gospodarki. Ropa jest najczęściej używanym zasobem na świecie; O to czarne złoto toczyło się wiele wojen. Cena ropy naftowej jest uważnie monitorowana przez wszystkich – zwłaszcza od czasu kryzysu związanego z koronawirusem; wielu inwestorów szuka prognoz cenowych na nadchodzący okres.

Od czasu niskiej ceny ropy w 2016 roku OPEC stara się ją utrzymać. Odbywa się to poprzez uzgadnianie ograniczeń produkcji ze wszystkimi krajami, które są członkami OPEC-u. Nie obywa się tu jednak bez problemów, ponieważ Iran i Irak nie zawsze przestrzegają tych umów. Z drugiej strony Stany Zjednoczone i inne kraje nadal produkują coraz więcej ropy, co wywiera presję na ceny tego surowca. Ropa Brent jest ważnym punktem odniesienia dla cen ropy naftowej, zwłaszcza w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Jej nazwa pochodzi od pola naftowego Brent na Morzu Północnym.

Niedobór ropy jest przejściowy

Za baryłkę – przewiduje w swoim corocznym raporcie Międzynarodowa Agencja Energii. Jej cena zmierza w kierunku 100 USD za baryłkę, ale pojawiają się śmiałe prognozy twierdzące, że spadnie do nawet 65 USD. Każdego dnia na świecie zużywa się blisko sto milionów baryłek ropy naftowej. Największym konsumentem tego surowca pozostawały Stany Zjednoczone (ok. 20 mln bpd) przed Unią Europejską (ok. 15 mln bpd) i Chinami .

przewidywana cena ropy

Przy cenach z grudnia 2022 jest to ponad 100 PLN oszczędności miesięcznie na każdym aucie we flocie. W lutym baryłka ropy kosztowała ok. 380PLN, a benzyna 5,40PLN/l, dzisiaj baryłka roby kosztuje ok. 360PLN, a benzyna 6,50/l. Rosyjska ropa Urals jest obecnie sprzedawana poniżej capu cenowego, a dodatkowo Rosja może korzystać również ze swojej floty tankowców, co pozwoli na ominięcie sankcji. Istnieje również duże prawdopodobieństwo korzystania z innych metod na omijanie sankcji, które były widoczne już w tym roku w krajach europejskich. Potwierdzają to dane z publikacji “Weekly Oil Bulletin” przygotowanej przez Komisję Europejską.

Citi: Cena ropy Brent wyniesie średnio 63 USD/ baryłkę w I kw. 2019 roku

Cena baryłki ropy nadal jest znacznie powyżej poziomów sprzed pandemii, a świat mierzy się z rekordową inflacją. W wielu krajach ceny rosną w najszybszym tempie od kilkudziesięciu lat. O tym, co napędza ceny w Polsce nadal trwa dyskusja. Druga strona twierdzi, że winne są marże producentów. Gdyby cena baryłki ropy i gazu była niższa, to inflacja nie wymknęłaby się tak bardzo spod kontroli. Prognozom cen ropy na globalnych rynkach przyjrzeli się analitycy PIE.

Istotne zwyżki będą też miały miejsce na pozostałych paliwach – twierdzi Bogucki. Szacuje, że benzyna Pb95 jeszcze przez jakiś czas może być tańsza niż diesel o około 0,5 zł. Tym samym przekroczenie ceny 7 zł w najbliższych dniach jest w jej przypadku jak najbardziej realne. Proporcjonalnych wzrostów należy spodziewać się też na autogazie. Skala podwyżek, jaką zanotowaliśmy w tym tygodniu na stacjach, jest porównywalna tylko ze zmianami z pierwszych dni marca tego roku. Średnia detaliczna cena oleju napędowego pierwszy raz w historii w notowaniu e-petrol.pl przekroczyła poziom 8 złotych.

przewidywana cena ropy

Cena ropy tak silnie odreagowała w ostatnich miesiącach dzięki porozumieniom krajów OPEC + w sprawie ograniczenia wydobycia. Jednak z powodu kryzysu wiele krajów szuka dodatkowych źródeł dochodu. Dlatego niektóre Wpływ świadczeń pracowniczych na małych i średnich przedsiębiorstw kraje nie w pełni przestrzegają zawartych umów. W rezultacie na rynek napływa więcej ropy, co również ma przygnębiający wpływ na ceny tego surowca. Kraje grupy OPEC+ – na spotkaniu w dniu 5 października br.

Oficjalnym powodem miała być konieczność przeprowadzenia kolejnych prac konserwacyjny. Po drugie, w ostatnim czasie doszło do nadzwyczajnych uszkodzeń obydwu gazociągów Nord Stream. Skala uszkodzeń jest bardzo duża i nie wiadomo, czy można je naprawić, a jeśli tak, to w jakiej perspektywie czasowej. Rośnie jednak prawdopodobieństwo, że zniszczenia gazociągu NS1 na trwałe wyłączą ten gazociąg z użytku. Dlatego też perspektywa racjonowania surowca i dalsze inicjatywy ograniczające popyt i ceny energii elektrycznej pozostają otwartą kwestią.

Testament Ivany Trump. Mieszkanie za 1 mln dol. i pies dla niani, dla Donalda nic

Jeżeli bykom nie uda się wytrzymać na swoich pozycjach, cena może spadać aż do historycznego minimum 34,1 USD. Odpowiedź można będzie dać bliżej końca następnego roku. Widzimy, że cena znajduje się w pierwszej strefie i testuje granicę trendu. Jej przebicie będzie oznaczać prawdopodobną zmianę kierunku rynku ropy oraz zmianę całej konstrukcji niedźwiedziej. Na powyższym wykresie przedstawiono historię cen rynku ropy WTI od 2013 do 2021 roku.

To oznacza istotne ograniczenie podaży ropy i gazu, co może być szczególnie dotkliwe przy braku odpowiednich zapasów i alternatywnych kierunków dostaw. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy , praktycznie każda Wskaźnik strzałki RSX Sygnały do otwierania zleceń handlowych europejska gospodarka ucierpi na skutek odcięcia gazu z Rosji. Sam gaz ma 15% udziału w konsumpcji energii w Niemczech. W lipcu magazyny gazu w Niemczech były napełnione do 65%. To zapas pozwalający na 2 miesiące funkcjonowania gospodarki.

Biorąc pod uwagę, że prognozowana wartość ropy w perspektywie roku, dwóch oczekiwana jest na poziomie 35 USD, oczywiste będzie rozpatrywanie krótkiej pozycji. Dla tygodniowego interwału jest to jednoznaczny sygnał niedźwiedzi. Dzięki poziomom Fibonacciego można mówić, że z dużym prawdopodobieństwem najbliższy niedźwiedzi potencjał ropy znajduje się w okolicach 50 dolarów USA. Utworzył się silny poziom oporu w okolicach 73,80 USD. Obecnie cena US Crude zbliżyła się do niego, ale kupującemu, na razie, nie udaje się umocować powyżej tego poziomu.

Giełda kryptowalut FTX została zaatakowana przez hakerów. Wykradziono 415 mln dolarów

Czytaj dalej PGNiG Obrót Detaliczny obniża cenę gazu dla małych i średnich firm, które rozliczają się w oparciu o cennik “Gaz dla Biznesu”. Obniżka wynosi 150 złotych za megawatogodzinę , czyli ponad 19 procent – podała spółka w komunikacie. W opinii analityków JPMorgan Chase, Rosja może bez negatywnego wpływu dla swojej gospodarki obniżyć dzienne wydobycie ropy o 5 milionów baryłek. O najnowszym raporcie JPMorgan na temat rynku ropy napisała w niedzielę agencja Bloomberg.

Prognoza cen ropy naftowej: 2022 i kolejne lata

Planowane ograniczenia mogą wpłynąć na fizyczny handel ropą naftową na długo przed tym terminem ze względu na czas potrzebny na wynajęcie statków i dostarczenie ładunków do miejsc przeznaczenia. Zakaz ten ma być rozszerzony o produkty naftowe. Zakaz żeglugi ograniczyłby możliwość przewożenia unijnym statkom rosyjskiej ropy sprzedawanej powyżej uzgodnionego progu cenowego.

Ceny oleju napędowego przebiły już historyczny i psychologiczny rekord wynoszący 8 zł za litr, ale to jeszcze nie koniec podwyżek na stacjach. Jednak czarne wizje o 10 zł wciąż są bardzo odległe. Polska cały czas importuje stosunkowo duże ilości autogazu i oleju napędowego. Jednym z głównych kierunków dostaw były rynki wschodnie. – Wprawdzie ostatnio istotnie zmieniliśmy rynki, na których kupujemy autogaz i olej napędowy, ale nie zmienia to faktu, że ich ceny nadal będą rosły. Dziś dużym przywilejem wydaje się już posiadanie samego dostępu do tych produktów – uważa Bogucki.

W kwietniu 2020 roku na rynkach ropy naftowej widzieliśmy sytuację, która nigdy wcześniej nie miała miejsca. Kontrakt terminowy West Texas Intermediate Crude Oil w maju spadł o ponad 100%. Cena spadła w ciągu dnia i późnym wieczorem gwałtownie spadła jeszcze do -37,63 USD za baryłkę, co oznacza, że producenci ropy rzeczywiście musieliby płacić kupującym za odbiór ropy. Związek między cenami tych dwóch kontraktów terminowych jest duży, a w ostatnich latach kilkakrotnie widzieliśmy, że cena Brent była o ponad 10 USD wyższa niż zwykle. Pod koniec 2020 roku różnica wynosiła około 3 dolary.

Obecnie widzimy wahania cen paliw i zdarza się, że krótkoterminowo benzyna nieznacznie tanieje, ale przyszły rok nie zapowiada się optymistycznie. Co zatem będzie w 2023 roku gdy tarcza antyinflacyjna przestanie działać? Jeśli rząd jej nie przedłuży, Co dzieje się dalej po Wielkiej Brytanii PM Johnson pisze Brexit list opóźniony to czeka nas znaczna podwyżka cen paliw w Polsce. PGNiG Obrót Detaliczny, należąca do Orlenu, od 18 stycznia 2023 r. Obniża cenę paliwa gazowego dla małych i średnich przedsiębiorstw, które rozliczają się w oparciu o Cennik „Gaz dla Biznesu”.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *