Bazat e kafesë: pastrime të lëkurës, ngjyra, pastrues dhe më shumë njerëz

Bazat e kafesë: pastrime të lëkurës, ngjyra, pastrues dhe më shumë njerëz

njerëzit mund të përdorin baza kafeje për shumë gjëra të ndryshme, nga plehrat e kopshtit dhe pastrimet e lëkurës deri tek pastrimi i produkteve dhe repelentëve të pleshtave.

bazat e kafesë lihen pasi një person krijon kafe. Zakonisht konsiderohen një produkt i mbeturinave, por mund të jenë të dobishëm.

Një person mund të marrë baza kafeje nga krijimi i kafesë në shtëpi ose nga kafenetë që po i japin.

Mësoni më shumë rreth përdorimeve të shumta për bazat e kafesë në këtë artikull.

përdor për bazat e kafesë

Kafe është një pije e prodhuar nga fasulet e pjekura të kafesë. Fasulet e kafesë rriten në rreth 80 vende në Amerikën e Jugut dhe Qendrore, Karaibe, Afrikë dhe Azi, dhe njerëzit në të gjithë botën konsumojnë pije. Sipas Organizatës Ndërkombëtare të Kafe, njerëzit konsumuan më shumë se 166,000 çanta kafeje (me peshë 60 kilogramë [kg] secila) në të gjithë botën në vitet 2020-2021. Shtetet e Bashkuara përbënin mbi 30,000 nga këto çanta.

bazat e kafesë mund të jenë të dobishme në disa mënyra. Seksionet më poshtë shikojnë disa nga këto në detaje.

Produkti i eksfolimit të lëkurës

Njerëzit mund të përziejnë bazat e kafesë me ujë, mjaltë ose vaj kokosi për të krijuar një pastrim të lëkurës që mund të përdorin në të gjithë trupin.

Exfolation heq qelizat e ngordhura nga shtresa e sipërme e lëkurës dhe mund të bllokojë poret, të pastrojë lëkurën dhe të zvogëlojë puçrrat. Mund të bëjë që lëkura të duket më e ndritshme dhe të zvogëlojë pamjen e linjave të imëta.

Një studim i vitit 2013 sugjeron që acidi kafeik, një antioksidant i pranishëm në kafe, mund të zvogëlojë plakjen e parakohshme të qelizave dhe të rrisë nivelin e kolagjenit.

ngjyrosje natyrale

Kafeja ka një ngjyrë të fortë, dhe bazat e kafesë mund të ngjyrosin pëlhura natyrale në hije të ndryshme të cirkut dhe kafe.

Një studim i vitit 2019 zbuloi se bazat e kafesë janë një ngjyrosje e mundshme natyrale për t’u përdorur në një shkallë tregtare, pasi pëlhurat që studiuesit lyen në studim qëndruan me ngjyrë të shpejtë në standardet e industrisë.

Njerëzit gjithashtu mund të përdorin baza kafeje për https://harmoniqhealth.com/al/germixil/ të ngjyrosur flokët e tyre, megjithëse mund të mos prodhojnë një ndryshim të konsiderueshëm të ngjyrave ose të zgjasin për një kohë të gjatë. Thënë kjo, ato mund të jenë të përshtatshme për një ndryshim afatshkurtër.

Sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit, hulumtimi nuk ka qenë në gjendje të konfirmojë nëse ngjyrat e flokëve komercialë shkaktojnë kancer apo jo. Sidoqoftë, disa kimikate të pranishme në disa produkte të ngjyrave të flokëve mund të kenë potencialin për të shkaktuar kancer. Bimët

bimët

kanë nevojë për azot, fosfor, kalium, kalcium, magnez dhe squfur për t’u rritur. Baza e kafesë mund të ruajë përmbajtjen e azotit të tokës, e cila mund të përfitojë nga rritja e bimëve.

Një studim i vitit 2019 zbuloi se përzierja e bazave të kafesë në tokë përmirësoi vlerën ushqyese të marule.

Sidoqoftë, një studim i vitit 2016 zbuloi se bazat e kafesë ngadalësuan rritjen e bimëve, por mbajtën lagështi në tokë dhe zvogëluan barërat e këqija. Ky studim sugjeroi gjithashtu që më shumë hulumtime janë të nevojshme për të konfirmuar përfitimet e përdorimit të bazave të kafesë si pleh.

Repelent i insekteve

Kafe përmban diterpenes, të cilat janë toksike për insektet. Kjo mund ta bëjë bazat e kafesë një insekt të përshtatshëm për kopshtin e një personi.

Një studim i vitit 2018 arriti në përfundimin se megjithëse bazat e kafesë nuk ishin toksike për milingonat, ai ishte një kundërshtar efektiv kundër tyre.

Kafeja mund të jetë gjithashtu një metodë efektive e kontrollit të mushkonjave, pasi një studim i vitit 2015 zbuloi se mushkonjat kishin më pak të ngjarë të çelnin nëse kafeja ishte e pranishme në mjedisin e tyre.

Flea Repellent

Fleshtet gjithashtu nuk u pëlqejnë bazat e kafesë. Për shkak të kësaj, një person mund të jetë në gjendje të provojë fërkimin e bazave të kafesë në leshin e kafshëve të tyre nëse kanë pleshtat.

Sidoqoftë, para se ta bëjnë këtë, ata duhet të kontrollojnë me një veteriner për t’u siguruar që kjo metodë e parandalimit të pleshtave është e përshtatshme për kafshën e tyre.

Kafeina është toksike për macet dhe qentë, kështu që njerëzit duhet të jenë të kujdesshëm që të mos i lejojnë kafshët e tyre të hanë baza kafeje. Helmimi i kafeinës mund të shkaktojë simptoma brenda rreth 30 minutave dhe të jetë fatale.

Pastrimi i produktit

bazat e kafesë janë një pluhur i trashë. Kjo do të thotë që ata janë gërryes dhe që njerëzit mund t’i përdorin ato për të pastruar sipërfaqet, veglat ose pajisjet që kanë papastërti të rrënjosura ose të vështira.

Kjo tha, bazat e kafesë mund të jenë shumë të ashpra për t’u përdorur në sipërfaqe delikate ose vegla.

lehtësues i aromës

Kafeina në baza kafeje të karbonizuara mund të eliminojë aromat duke thithur molekula sulfide hidrogjeni nga ajri. Si rezultat, si rezultat, njerëzit mund të bëjnë baza kafeje në sapunë për të neutralizuar aromat në duar pas gatimit, për shembull, ose për të minimizuar aromat në këpucë.

Tenderi i mishit

Tenderuesit e mishit Përdorni enzima për të prishur fibrat në mish për ta bërë atë më të butë dhe më të lehtë për tu ngrënë. Pluhurat e tenderimit të mishit përdorin acide dhe enzima nga fruta të tilla si ananasi dhe papaja.

bazat e kafesë janë acid dhe përmbajnë enzima që gjithashtu mund të prishen fibrat në mish, kështu që një person mund të përpiqet të përdorë baza kafeje për të zbutur mishin para se ta gatuajë.

Një person gjithashtu mund të marinojë mishin në kafe ose të përdorë bazat e kafesë si një fërkim mishi për të shtuar aromë.

Produkti i restaurimit të mobiljeve

Një person mund të përdorë gjithashtu ngjyrën e fortë të kafesë për të rivendosur mobiljet prej druri të gërvishtura.

Pas përzierjes së kafesë me ujë, një person mund të fërkojë pastën që rezulton në gërvishtje në mobiljet prej druri për të përputhur ngjyrën origjinale.

A ka rreziqe? >

Sidoqoftë, sasia e diterpeneve në kafe do të varet nga mënyra se si një person e krijon atë. Kafeja e filtruar nuk përmban aq shumë diterpene sa kafe e pa filtruar, siç është kafeja e bërë në një shtyp francez.

Pirja e sasive të tepërta të kafesë mund të shkaktojë ose përkeqësohet:

  • Ritmi i shpejtë i zemrës
  • Problemet e stomakut

Gjithashtu, një studim i vitit 2018 zbuloi se konsumimi i tre ose më shumë gota kafeje në ditë rriti ndjeshëm rrezikun e sulmit në zemër tek burrat.

Përfitimet shëndetësore

Si pije, kafeja mund të ketë disa përfitime shëndetësore. Këto përfshijnë uljen e rrezikut të diabetit tip 2 dhe sigurimin e sasive të larta të antioksidantëve.

Kafeja është e pasur me shumë lëndë ushqyese dhe ka përfitime të shumta shëndetësore, nga aktiviteti antikancerogjen deri tek veprimi antioksidues.

Antioksidantët në baza kafeje përfshijnë fenolet, të cilat ndihmojnë në luftimin e radikalëve të lirë që mund të dëmtojnë lëkurën.

Kafeja gjithashtu ka veti antibakteriale, sipas një studimi të vitit 2019 për kafenë dhe shëndetin oral.

Kafeja gjithashtu mund të ndihmojë në uljen e celulitit, pasi një studim i vitit 2013 thotë se kafeina mund të parandalojë akumulimin e yndyrës në qeliza duke kufizuar aktivitetin e fosfodiesterazës. Kjo është një enzimë që kontrollon një gamë të gjerë të funksioneve të qelizave.

Sidoqoftë, Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) rekomandon që njerëzit të konsumojnë jo më shumë se 400 miligram kafeinë, e cila është e barabartë me katër deri në pesë gota kafe, në ditë.

Disa njerëz mund të jenë më të ndjeshëm ndaj kafeinës sesa të tjerët, kështu që lejimet e rekomanduara ditore mund të ndryshojnë.

Përmbledhje

Bazat e kafesë janë një produkt i mbeturinave nga procesi i krijimit të kafesë. Rreth 1.5 kg baza kafeje prodhohen për kg kafe të tretshme, që do të thotë se ka shumë baza kafeje të mbetura pas krijimit të kafesë. Njerëzit zakonisht i hedhin këto si mbeturina.

Sidoqoftë, njerëzit mund të përdorin bazat e kafesë së mbetur duke i bërë ato në një pastrim të lëkurës, ngjyrosje natyrale ose pleh kopsht. Ata gjithashtu mund të përpiqen të përdorin bazat e kafesë si një insekt i ashpër ose më i pastër shtëpiak.

Një person nuk duhet të konsumojë kafe në tepricë. Ata gjithashtu nuk duhet të lejojnë kafshët shtëpiake ose kafshët e tjera të hanë baza kafeje, pasi ato mund të jenë toksike.

Lexoni këtë artikull në Spanjisht.

  • Ushqyerja/Dieta
  • Mjedisi/uji/Ndotja

Lajmet mjekësore sot kanë udhëzime të rrepta ndihmuese dhe tërheq vetëm nga studimet e rishikuara nga kolegët, akademike institucionet kërkimore, dhe revistat mjekësore dhe shoqatat. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale

.